Jak intenzivní zemědělské postupy ničí Evropské Volně žijící ptáky
Tzde je mnoho faktorů přispívajících k rozsáhlému poklesu populací volně žijících ptáků, včetně predace koček, lovu, urbanizace, ničení stanovišť, světelného znečištění, větrných turbín a změny klimatu, abychom jmenovali alespoň některé. Toto množství příčin je poměrně ohromující a vedlo k rozsáhlé nečinnosti, protože mnozí z nás ztratili naději.
Velký spolupracující tým více než 50 ornitologů, zoologů, biologů a ekologů z Celé Evropy však zintenzivnil prohlášení, že hlavní příčinou dramaticky klesající populace ptáků v Evropě je intenzivní používání pesticidů, herbicidů a syntetických hnojiv zemědělci.
“Zatímco mnoho studií se pokusilo zjistit, co vedlo k poklesu ptáků ve Velké Británii a Evropě, toto je první, kdo se podívá na hlavní, člověkem vytvořené řidiče najednou, s využitím nejlepších dostupných údajů,” řekl jeden z hlavních autorů, Richard Gregory, vedoucí monitorování Královské společnosti pro ochranu ptáků (Royal Society for the Protection of Birds).RSPB) Centrum pro vědu o ochraně přírody a čestný profesor Centra pro výzkum biologické rozmanitosti a životního prostředí (CBER) na University College London.
“Výsledky jsou přesvědčivé,” pokračoval Profesor Gregory. “Ukazují sílu občanské vědy a přeshraniční spolupráce, aby lépe porozuměli přírodnímu světu a tomu, co je třeba udělat, aby se věci změnily.”
Za tímto účelem tým shromáždil a prozkoumal nejkomplexnější datový soubor, jaký kdy byl nashromážděn, aby identifikoval hlavní hnací sílu poklesu populace U 170 evropských druhů ptáků. Studie analyzovala údaje o změně klimatu a využívání půdy shromážděné z 20 000 monitorovacích míst ve 28 zemích za posledních 37 let (1980 až 2016). Během této doby studie zjistila, že běžné druhy ptáků v celé Evropě obecně poklesly o 25,4%. Tento ohromující pokles počtu divokých ptáků odráží nejen snížení počtu ptáků, ale také snížení celkové rozmanitosti ptáků.